DAO startuolis Lietuvoje – pasaulyje to dar nėra

decentralizuota autonominė organizacija - DAO
Photo by Pixabay on Pexels.com

Esame lankstūs, nebrangūs ir atviri naujoms idėjoms. Sukurti tam tikrą lietuviška interneto portalą kainuoja gana nedaug, lyginant su analogišku anglišku portalu, veikiančiu visame pasaulyje. Paklauskite vaikinukų iš BoredPanda – jie patvirtins (tai vienas iš žinomiausių pasaulyje lietuviškų informacinių projektų. Ir sėkmingiausių…). Lietuvoje gausu kripto ir fintech startuolių, kurie tyliai, bet rimtai dirba ir siekia užkariauti pasaulį savo idėjomis. Šiandien norime pristatyti dar vieną tokį startuolį 77.lt.

77.lt yra decentralizuoto valdymo naujienų portalas-socialinis tinklas, kuriame tradicinė cenzūra neegzistuoja. Drąsūs pareiškimai, tiesa? Paaiškinsime viską nuo pradžių.

Tradicinėje žiniasklaidoje egzistuoja kelių lygių cenzūra. Pirmas lygis – pats teksto autorius. Jis nusprendžia, ką skelbti galima, o ko negalima. Antras lygis – redaktorius. Tai leidinio pagrindinis cenzorius ir prižiūrėtojas, užtikrinantis, kad į viešumą nepatektų tam tikra informacija. Trečias lygis – žiniasklaidos kanalo savininkai – akcininkai, tarybos nariai, kiti „įtakingi“ žmonės, kurie gali paskirti savo interesus atstovaujantį redaktorių ir užtikrinti tam tikros informacijos nepasirodymą, o kartai ir pasirodymą tam tikru metu. Tokiu būdu, autorius, turinti tam tikrai visuomenės daliai įdomios informacijos gali taip ir nepasiekti viešumos. Vieni tai vadina visuomenės interesais, kiti – etikos kodeksu ir žiniasklaidos savireguliacija, o iš vartotojo pusės žiūrint tai atrodo gana aiškiai – elementari cenzūra.

Kol yra bet kokia cenzūra, objektyvumo pasiekti neįmanoma.

Kaip padaryti, kad nebeliktų cenzūros ir visi autoriai gautų viešumą bei atitinkamą dėmesį? Čia į pagalbą ateina DAO – decentralizuota autonominė organizacija.

Kas yra DAO ir kaip ji veikia interneto žiniasklaidoje?

DAO yra gana nesenas terminas. Jis kilo iš kriptovaliutų rinkos, kurios principas yra decentralizuotas valdymas. Paprastai valdymas primena tam tikrą piramidę su skirtingais lygiais. Viršuje – pagrindinis savininkas, žemiau – įmonės valdyba, dar žemiau – įmonės skyrių direktoriai, tada projektų vadovai ir t.t. Įsakymas daryti vieną ar kitą darbą ateina „iš viršaus“ ir taip būna 90 proc. atveju. Tik paskutiniais metais valdymo grandinės viduryje pastebimos atsitiktinės atvirkštinės tendencijos, kai darbuotojai, norėdami pademonstruoti savo įsitraukimą ir lojalumą, prašo savo skyriaus vadovų atlikti tam tikrus veiksmus. Tokia piramidinė valdymo sistema atveria kelią nevisai demokratiniams procesams – bosas liepė, todėl visi dabar turi tai vykdyti, neit jei ir nepritaria tokiems sprendimams.

Kad toks valdymas neperaugtų į savotišką autokratiją, buvo pradėtas galvoti kitoks valdymo būdas. Čia pasitarnavo kriptovaliutų veikimo principas, kai nėra vieno centralizuoto valdymo, o viskas valdoma tokenų būdu. Tokenas yra savotiška balso teisė. Tie, kas turi tokeną, turi galimybę balsuoti už tam tikrą sprendimą.

DAO yra nesusijusi su kriptovaliutomis, tai tiesiog organizacijos valdymo principas. Decentralizuota autonominė organizacija yra tokia, kurioje nėra vadovo. Nėra net ir skyriaus vadovo, nes visi joje dirbantys žmonės yra lygūs. Jie turi savo tokenu, kuriuos gali panaudoti balsuodami priimant tam tikrus sprendimus.

Kaip visa tai veikia žiniasklaidoje?

Interneto leidinys yra tam tikra redakcija, kurioje dirba skirtingų specialybių ekspertai. Vieni kuria tekstus, kiti redaguoja tekstus, treti parenka jiems iliustracijas, ketvirti prižiūri, kad puslapis veiktų sparčiai ir tvarkingai, penkti užsiima portalo reklama ir pajamų šaltiniais ir t.t.

DAO atveju, visi tie žmonės siekia vieno bendro tikslo – sukurti skaitomą ir lankomą interneto portalą su įvairiu turiniu. Jie neturi vadovo – tiesiog dirba savo darbą, kuris veda tikslo link. Jei reikia kažką nuspręsti svarbaus, visi balsuoja ir priimamas sprendimas. Toks vidinis „referendumas“ gali vykti ir po kelis kartus per savaitę, nes viskas vyksta apklausos būdu vidiniame darbuotojų portale. Pavyzdžiui, „Ar pritariate, kad priimtume 3 naujus žurnalistus Sporto skyriuje: Joną, Petrą ir Ievą?“ Galimai atsakymai: TAIP arba NE. Balsuoti galima tiek kartų, kiek turite tokenų.

Vieni DAO nariai gali turėti daugiau tokenų, kadangi dirba seniau, yra žinomi visuomenėje ir tuos tokenus užsidirbo savo sunkiu darbu. Tokie žmonės gali panaudoti savo įtaką sprendimų priėmimui. Kaip gauti daugiau tokenų? Tai priklauso nuo DAO įmonės taisyklių. Interneto leidinyje gali būti daug progų apdovanoti darbuotojus tokenais – daugiausiai turinio per mėnesį, skaitomiausias straipsnis, daugiausiai pinigų atnešęs reklamos kontraktas, atremta kibernetinė ataka ir t.t. Darbuotojai siekia turėti kuo daugiau tokių tokenų, nes tai reiškia didesnę įtaką priimant sprendimus ir… gaunant uždarbį.

Uždarbis žiniasklaidoje yra trijų rūšių: fiksuotas atlyginimas, mokama už paruoštą turinį, fiksuotas atlyginimas + priedai už tam tikrus pasiekimus ir turinį.

DAO atveju, finansai paskirstomi kiek kitaip. Suskaičiuojamas mėnesinis portalo pelnas ir padalinamas proporcingai pagal turimus tokenus. Taip nelieka socialinės neteisybės, kai ilgai dirbantys darbuotojai gauna mažiau, nei ką tik mokslus baigęs ir patirties neturintis „profesionalas“ (dažnai kurio tėvus pažįsta vyr. redaktorius arba leidinio savininkas). Darbuotojai dar kartą yra motyvuojami aktyviau siekti savo tikslų, gauti daugiau tokenų ir panaudoti juos ne tik sprendimų priėmimui, bet ir atlyginimo pakėlimui. Patenkintas ir gerai uždirbantis darbuotojas yra labai motyvuotas, todėl jo indėli vis didėja.

Tai teorija. Ji buvo išbandyta su apie kriptovaliutas rašančiais tinklaraščiais. Lietuvaičiai 77.lt užsimojo kur kas smarkiau – jie siekia sukurti pilnavertį naujienų portalą, kuriame nėra redaktorių, savininkų ir cenzūros, o visi darbuotojai turi galimybę uždirbti iš savo triūso. Kaip jiems seksis – pamatysime ateityje.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.